Jinekomasti İlaçla Tedavi Edilebilir Mi

Görsel Anlatımlı Videolar

Jinekomasti ameliyatı olmadan bir ilaç kullanımı ile meme ucunda ki şişliğin inmesi beklenemez. Yani jinekomasti sorunu ilaç ile tedavisi olan bir rahatsızlık değildir. Dünya üzerinde bir çok rahatsızlık için ilaç üretilmiştir. Ancak jinekomasti dediğimiz meme dokusunun büyük olması sorunu ilaç ile tedavi edilemez. 

Kanser ve Hormon İlaçlarının Kullanımı 

Kanser veya genelde hormonel tedavi gören hastalarda jinekomasti yani erkek memesinde ki büyüme sorunu kısmi olarak gidebilir. Ancak bu kalıcı değildir. Yani hormon ilaçlarının bırakılması ile birlikte tekrar meme ucunda bir şişme gözlenecektir. Yani hormon ilaçlarının kesilmesinden sonra hasta tekrar ameliyat olması gerekir. 

Jinekomasti ameliyatı zor bir ameliyat mı ? 

Jinekomasti ameliyatı hiç zor bir ameliyat değildir. ortalama olarak 25dk süren bu ameliyat hastane ortamında yapılır. Ameliyathaneden çıkarken korse giydirilerek ameliyatlı bölge kapatılır. Ameliyat esnasından hasta ağrı veya sızı hiç hissetmez. Ameliyat sonrasında da yapılan sinir blok uygulaması sayesinde ameliyat sonrasında da az da olsa bile hasta ağrı veya acı hissetmez. 

Jinekomasti ameliyatı sonrası tekrar memede yağlanma olur mu ? 

Ameliyat olmuş bir hasta bu ameliyatı belirli periyotlarda tekrarlamak zorunda değildir. Yani ameliyatı bir kere olmak yeterlidir. Bu yüzden tek seferlik ve kalıcı bir uygulamadır. Ameliyat sonrasında aşırı kilo alıp verme sorunu yaşayan hastalarda bir miktar meme bölgesinde yağlanma gözlenebilir. Bu da spor ve diyet ile uğraşılırsa, eski haline tekrar geri dönecektir.

Bilateral Jinekomasti Tedavisi 

Bilateral tıp dilinde kullanılan bir tabirdir. Aslında çift demektir. Yani iki memede de yapılan işleme bilateral da denilebilir. Bazen bazı hastalarda tek memede şişkinlik gözlenirken, bazılarında her iki memede de meme büyümesi gözlenebiliyor. Bu yüzden ameliyat tipi hastanın ihtiyacına göre şekilleniyor. 

Jinekomasti Asimetrisi 

Jinekomasti ameliyatlarında asimetri tutturmak şarttır. Yani her iki memeden de aynı oranda yağ alınması ve ikisininde hacminin aynı olması gerekir. Bazı hastalarda biri diğerinden fazla yağlı olabiliyor. Bu durumda liposuction ile memeler dengelenir. 

Asimetri ameliyat sonrasında estetik olarak görünüm bozukluğu olmaması için önem arz eder. Bu yüzden hekim de bu acının ve hacmin tam olarak tutturulması için elinden geleni yapması gerekir.

Bu Sayfa 97 Kez Ziyaret Edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , , ,