Jinekomasti Ameliyatı

Görsel Anlatımlı Videolar

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Jinekomasti ameliyatı  hastane ortamında  genel anestezi veya bazı durumlarda lokal anestezi uygulanarak yapılan bir ameliyattır. Ameliyat ortalama olarak 30 dakikada tamamlanır. Ameliyat cerrahi teknik olarak pratik ve sonuçları hemen görülen ameliyatlar arasında yer alır.

Jinekomasti ameliyatı temel olarak göğüs bölgesindeki yağ ve meme dokusunun cerrahi olarak dışarıya alınması işlemidir. Bu işlem göğüs kafesi alt bölgesinden dikey kesi açılarak içeriye girilmek suretiyle olur. Fazla yağ dokusu ve meme dokusu dışarıya alınarak göğüs bölgesinde ki kadın tipi meme büyümesi ortadan kaldırılır.

Jinekomasti Ameliyatının Tipleri

Jinekomasti tipleri içeriklerine göre ayrımlanır ;

  • Yağ dokusu ağırlıklı (Lipomatöz Tip)
  • Süt Bezi ağırlıklı (Glandüler Tip)
  • Her ikisinide Barındıran Hastalar(Mikst Tip)

Jinekomastinin tipi hastanın muayene ve USG(Ultrason)bulgularına göre belirlenir.Bu vakaları sık uygulayan bir cerrah olarak sadece muayene bulguları bile tip tayini için yeterlidir diyebilirim. Jinekomastinin tipinin belirlenmesi cerrahi tedavi algoritmasının hazırlanmasında önemli yer tutmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatında Bir Yaş Sınırı Var mı ?

Jinekomasti ameliyatlarında bir üst sınır yoktur. Alt sınır olarak da, 16 olarak söylememiz yanlış olmaz. Alt sınırın esprisi, bir kişinin vücut gelişimini tamamlamasını beklememiz gerektiği içindir.

Hastanın eğer ameliyata engel teşkil eden bir sorunu yok ise üst yaş sınırlaması yoktur. Eğer başka bir rahatsızlığı var ise, doktorundan onay alarak bu ameliyatı olabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında ağrı sorunu hemen hemen hiç olmaz ve 3-4 saat istirahat ettikten sonra taburcu olabilirsiniz. 2 gün sonra banyo-duş yapabilirsiniz. Ortalama 2-3 hafta atlet şeklinde korse giymeniz gerekmektedir. Ameliyattan 1 hafta sonra hafif tempo spor yapmaya başlayabilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında Tekrar Yağlanma Olur Mu ?

Jinekomasti ameliyatı sonrasında tekrar yağlanma riski çok düşüktür ve hatta neredeyse sıfırdır diyebilirim. Bir hasta ameliyat sonrasında 20 kilo bile almış olsa, bu tekrar jinekomasti sorunu olacağı anlamına gelmez. Meme bölgesi hiç bir durumda ameliyat öncesinde ki durumuna dönmeyecektir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında hasta aynı gün 3-4 saat içinde taburcu edilir. Bazı ender durumlarda ise, bir gün süre ile hastanede kontrol altında kalınması gerekebilir. Bu sürede bir refakatçi ile hastane gözetim altında kalır. Ameliyat sonrasında ağrı sorunu ile hemen hemen hiç karşılaşmayız ama yine de bazı ilaçlar ve ağrı kesiciler ameliyat sonrası konfor için uygulanır

Ameliyat Sonrasında Beslenme Programı

Ameliyat sonrasında özel bir diyet programı yoktur. Ameliyattan 3-4 saat sonra bile istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Tabi ki abartmamak ve aşırıya kaçmamak şartı ile aksi takdirde alacağınız fazla kaloriler vücudunuzun başka bölgelerinde yağ dokusu olarak depolanacak ve vücut güzelliğinizi kaybedeceksiniz. Harcadığınız kadar kalori alarak vücut dengesini ve sağlığınızı gözetmelisiniz.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında Korse Kullanımı

Ameliyattan hemen sonra korse kullanımı başlar. 2-3 hafta süre ile bu korse kullanımı gerekiyor. Yelek ya da atlet  şeklinde olduğu için kullanımı çok kolaydır. Sıcak yaz aylarında dahi korse çok rahat bir şekilde kullanılıyor. Giyinirken çıkarması ve giymesi oldukça basit olan bu korse her giysiye uygun olup sosyal yaşantınıza zarar vermeyecektir.

Bu Sayfa 369 Kez Ziyaret Edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , , , , , , , ,