Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Görsel Anlatımlı Videolar

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Jinekomasti ortalama olarak 25dk süren bir ameliyattır. Ameliyat olduktan 2 saat sonra taburcu olabiliyorsunuz. Hatta sabah ameliyat olup öğleden sonra işine dönen hastalarımız bile oldu. Ama bizim tavsiye ettiğimiz bir gün evde dinlenmeniz olacaktır. 

Ameliyat Sonrası Ağrı 

Ameliyat sonrasında sinir blokları yapılarak hastanın ameliyat sonrasında ağrı veya sızı çekmesi engellenir. Bu iğnelerin etkisi geçse dahi sizin ağrı kesici bir ilaç alacak kadar büyük bir ağrınız olmayacak. Tabi ki ameliyat bölgesinde bir miktar hissedeceksiniz bunu. Ama bu aşırı ve tahammül edilemeyecek kadar büyük bir ağrı olmayacak.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Korse Kullanımı 

jinekomasti ameliyatı bitiminde daha ameliyathaneden çıkamadan hastaya korsesi giydirilir. Hasta odasına alındığında hasta üzerinde korse olacaktır. ortalama olarak bu korse 2 hafta ile 1 ay arasında değişen bir sürede hastanın üzerinde kalacaktır. Ameliyatın nasıl geçtiği ve hastanın tipine göre bu süre aralığı değişmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Meme Büyümesi Tekrarlar Mı ?

Jinekomasti dediğimiz olay erkek memesinde ki süt bezlerinin büyük olmasıdır. Bu süt bezleri ameliyat ile alındıktan sonra tekrar büyümez. Veya aynı büyüklükte memede bir şişme olmaz. Jinekomasti ameliyatları bir seferlik tekrarı olmayan ameliyatlar arasındadır. 

Fakat tabi ki bu ameliyatlarda da revizyon olasılığı vardır. İşinin ehli olmayan veya ameliyatı düngün yapamayan doktorlar tarafından yapılan ameliyatlar tekrarlanabilir. Ama buda tekrarlama ile alakalı bir durum değildir. Tamamen ameliyatın başarılı bir şekilde geçmemesi ile alakalı bir durumdur.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Duş alma

Jinekomasti ameliyatı olduktan sonra 2 gün sonra ancak duş alınabilir. Bir sıkıntı yapmaz. Bölgenin dikkatle temizlenip ameliyatlı bölgeye zarar vermeden fiziksel temas oluşturmadan duş veya banyo yapılması gerekir.

Jinekomasti Sonrası Deri Sarkması 

jinekomasti ameliyatı sonrası bazı durumlarda deri sarkması olabilir. Çok büyük meme dokusu olan memesi gerçekten çok büyük olan hastalardan alınan meme dokusu sonrası deri fazlalığı meydana gelir. Bu gibi durumlarda deri kesilerek düz ve pürüzsüz bir netice elde edilir. Çıkartılan fazla deriyi de alırken dikkat etmek gerekir. Hastanın meme kısmı fazla gerdirilmemelidir.

Jinekomasti sonrası Spor (Kardiyo)

Jinekomasti ameliyatının tamamen geçmesi 1,5 ay alır. Bu süre beklenmesi tavsiye edilir. Çünkü ameliyatlı bölgeyi gerdirecek veya fiziksel olarak zorlayacak olan hareketler dikişte sıkıntı çıkartabilir. Bu yüzden tavsiye ettiğimiz bekleme süresi ortalama olarak 1,5 ay olarak söyleriz. 

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Kullanılan iİlaçlar

Jinekomasti ameliyatı sonrası ağrı sızı pek olmaz. Ama her ihtimale karşı olarak bazı ilaçlar yazılır. Bunlar ağrı halinde içilebilir. Ameliyat sonrası belirlediğimiz tarih içinde tekrar kontrol için kliniğimize gelinmesi gerekir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı ? 

Jinekomasti ameliyatında bizim uyguladığımız teknikte iz kalmaz. Çünkü bir meme başından yarım ay şeklinde bir kesi ile yapmıyoruz ameliyatı. Memenin baya bir altından minik bir kesi yapıyoruz. Bu yüzden meme başında herhangi bir iz kalmıyor. Açtığımızı kesi ise bir sene sonra belli belirsiz bir hal alıyor. Dikkatli gözler tarafından bakılmadığı sürece ise görülmesi mümkün değildir. 

Eğer hasta beyaz tenli ise görülmesi daha güçlü ihtimal oluyor. Ama hasta esmer ve yanık tenli ise, yara bazı hastalarda hiç belli olmuyor. İzin ten renginize bağlı olarak ne kadar belli olacağını durumu söz konusu. Bu yüzden iz için her hasta için ayrı yorum yapmak gerekir.

Bu Sayfa 783 Kez Ziyaret Edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , , , ,